Coaching wychowawczy skierowany jest zarówno do rodziców i opiekunów potrzebujących wsparcia w obszarze relacji z dzieckiem, jak i do tych, którzy po prostu chcą rozwijać swoje umiejętności wychowawcze, wszystkich którzy chcą budować świadome relacje z dziećmi i młodzieżą (wychowawcy, nauczyciele) kształtowane na bazie zrozumienia, akceptacji i szacunku
Głównie służy rozwojowi kompetencji rodzicielskich, coach towarzyszy rodzicom w realizacji ich celów wychowawczych oraz zadań, naprowadza na możliwe rozwiązania, bazując na ich możliwościach . Pomaga wydobyć i uświadomić sobie wewnętrzne zasoby, które pomogą w osiągnięciu sprecyzowanego celu. W pracy skupiamy się na tym , co „tu i teraz” oraz na zmianach.
Coaching nie jest tylko o tym, co dziecko ma robić inaczej, ale też o tym, co my możemy zmienić, aby ono mogło zachowywać się inaczej. Pozwala poszerzyć perspektywę, spojrzeć na mechanizmy i procesy zachodzące w relacji z dziećmi i młodzieżą. Spotkania te wspierają opiekunów w procesie wychowania, pomagają budować umiejętności potrzebne w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z dziećmi. Dzięki poznaniu i zrozumieniu źródeł nieporozumień, zapobiegamy konfliktom oraz znajdujemy sposoby wspierania dzieci w rozwoju. Uwrażliwia rodziców i opiekunów na świadome wychowanie i po prostu bycie.
Wychowanie dziecka to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed każdym rodzicem i jest pewnego rodzaju misją. Kiedy trudno odnaleźć nam właściwą drogę w dotarciu do dziecka i zbudowaniu z nim właściwej relacji, warto skorzystać z konsultacji coachingu wychowawczego i pogłębić swoją wiedzę oraz umiejętności wychowawcze.
Cele coachingu wychowawczego:
- poszukiwanie rozwiązań w trudnych sytuacjach,
- rozwinięcie własnych kompetencji wychowawczych,
- większa pewność siebie oraz świadomość własnych zasobów,
- większa świadomość w definiowaniu oraz precyzowaniu celów,
- rozwój osobisty poprzez osiąganie wyznaczonych celów,
- rozstrzyganie i wygaszanie konfliktów, poszukiwanie wspólnych rozwiązań
- świadome budowanie granic ,
- odkrywanie indywidualnej osobowości dziecka i celu jego życia, wspieranie go na drodze rozwoju,
- umiejętność wydobywania zasobów dziecka oraz dostrzegania jego mocnych stron
- poprawa relacji rodzinnych oraz relacji rodzic(e)-dziecko,
- kształtowanie postaw rodzicielskich,
- zrozumienie własnych reakcji emocjonalnych, umiejętność wyrażania uczuć, radzenia sobie z trudnymi emocjami w relacjach z dzieckiem,
- umiejętność bycia „tu i teraz”, czyli stosowania technik uważności w życiu rodzinnym.
Jak wygląda kontakt?
Sesje w ramach coachingu wychowawczego odbywają się najczęściej raz na dwa tygodnie. Podczas kolejnych spotkań wspólnie weryfikujemy i omawiamy kolejne etapy realizacji celu. Czasami zdarza się, że pojawiają się kolejne obszary do pracy. Cały cykl spotkań to zazwyczaj od 5 do 12 spotkań (ich liczba zależy od wyznaczonych celów). Możliwy jest udział zarówno jednego, jak i obojga rodziców.